Ako prebieha mediácia

Za prvé „oboznamovacie sedenie“, na ktorom Vám vysvetlíme detaily mediačného procesu a vypočujeme Váš problém, si neúčtujeme žiadny poplatok. Až po vypočutí dokáže mediátor rozhodnúť, či je možné daný spor riešiť formou mediácie.

Hoci je mediácia menej formálna ako súdny proces, má tiež svoje zaužívané pravidlá a postupy. Čo teda môžete očakávať, ak máte záujem riešiť svoj spor mediáciou?

1. Oboznamovacie sedenie na posúdenie, či je spor vhodný na mediáciu. Ak áno, mediátor osloví všetky strany sporu a pozve ich na mediačné stretnutie.

2. V úvodnej časti mediátor vysvetlí priebeh mediačného procesu, úlohu mediátora, ako aj princípy mediácie, a to najmä jej dobrovoľnosť, nestrannosť osoby mediátora a dôvernosť všetkých informácii. Dôležité je, aby sa zúčastnené strany dohodli na osobe mediátora, na pravidlách vzájomnej komunikácie, na odmene mediátora. Na záver úvodnej časti sa spíše Dohoda o riešení sporu mediácou, ktorú zúčastnené strany spolu s mediátorom vzájomne podpíšu.

3. Následne každá strana má k dispozícii dostatočný čas na vysvetlenie svojho pohľadu na predmet sporu. Hlavnou úlohou mediátora v tejto časti je vytvoriť také podmienky, ktoré umožňujú efektívne hľadanie riešenia.

4. Hlavným cieľom ďalšieho priebehu je vzájomná komunikácia a hľadanie vzájomne prijateľného riešenia pod dohľadom a za pomoci mediátora. Ak strany na prvom mediačnom stretnutí spoločne prijateľné riešenie nenájdu, za predpokladu, že sú ochotné v mediácii pokračovať, mediačné stretnutie pokračuje na ďalšom stretnutí.

5. Ak strany dospejú k vzájomne vyhovujúcej dohode, mediátor spíše Dohodu o vyriešení sporu, ktorú zúčastnené strany aj mediátor podpíšu. Podpísaná dohoda zaväzuje obe strany k plneniu svojich povinnosti, ktoré si vzájomne písomne stanovili. Proces mediácie je ukončený. I bez mediačnej dohody však môže byť mediácia úspešná, ak si nakoniec strany porozumejú a bez spísania dohody mediáciu ukončia a na všetkom sa dohodnú aj bez účasti mediátora.