Gyakori kérdések

A közvetítés (mediáció) valóban olcsóbb, mint a bírósági eljárás?

Igen, az esetek többségében a közvetítés (mediáció) lényegesen olcsóbb, mint a bírósági eljárás. A feleknek nem kell évekig két ügyvédet és bírósági illetékeket fizetniük. CSUPÁN a közvetítő (mediátor) személyét és őt is közösen. Egy sikeres közvetítői (mediációs) eljárás ez mellett csökkenti a jövőbeli egyéb kiadások kockázatát.


Nem fogja a közvetítő (mediátor) a magasabb díj érdekében szándékosan gátolni a feleket a közvetítés (mediáció) sikeres lezárásában?

A közvetítő (mediátor) munkáját mindig a résztvevő felek jelenlétében végzi, ennél fogva nem foghatja a másik félre, a másik fél ügyvédjére, a bíróra, vagy maga szándékosan nem okozhatja a vita elhúzódását. A közvetítés (mediáció) alapelve a közvetítő (mediátor) azon igyekezetén alapszik, hogy a feleket a lehető legrövidebb időn belül hozzásegítse a tartós megállapodás eléréséhez. A közvetítő (mediátor) csak olyan gyorsan haladhat előre, ahogy maguk a felek haladnak.


Mikor alkalmazható a közvetítés (mediáció) és mikor nem?

A közvetítés (mediáció), mint a konfliktusok megoldásának eszköze azon esetekben alkalmazható, amikor felek egymással legalább minimális szinten kommunikálnak, esetleg családi, szomszédi, munka vagy üzleti – kapcsolatban állnak egymással. A közvetítésre (mediációra) alkalmas vitának teret kell biztosítania a mindkét fél számára előnyös megállapodásnak.

Amennyiben a felek egymással egyáltalán nem kommunikálnak, vagy fő motivációjuk a másik fél legyőzése a vita egyáltalán nem alkalmas, hogy közvetítés (mediáció) keretén belül rendezzék. Hasonlóan alkalmatlanok azok az esetek, amikor a felek egyike alkohol, drog, vagy pszichikai problémákkal küzd, agresszív módon nyilvánul meg, vagy éppen ellenkezőleg, passzívan. Amennyiben a közvetítő (mediátor) úgy véli, hogy a közvetítés (mediáció) nem alkalmas a vita megoldására a közvetítést (mediációt) befejezi, ill. el sem kezdi.


Mit nyerek a közvetítéssel (mediációval)?

A vita gyors megoldása hatalmas és nem csak anyagi előnyt jelent. Elsősorban a tartós megoldás és jó kapcsolatok fejlesztése a cél. A bírósági ítélet csak a vita jogi oldalát rendezi, miközben az egyik félből győztest, míg a másik félből vesztest csinál. A közvetítés (mediáció) a kapcsolatok helyrehozására törekszik, a felek között megőrzi az egyenlőséget és fejleszti a közös együttműködést. A közvetítésnek (mediációnak) köszönhetően a felek helyreállíthatják a sérült kapcsolatot és az együttműködést úgy, hogy a probléma ne ismétlődjön meg és a közös együttműködésből mindkét fél a lehető legtöbbet nyerje.

A közvetítés (mediáció) nem utolsó sorban bizalmas. Zárt ajtók mögött zajlik. Lehetővé teszi a magánügyek bizalmas kezelését és az üzleti és egyéb titkok megőrzését.


Mi a közvetítői (mediációs) megállapodás?

A közvetítői (mediációs) megállapodás a sikeres közvetítés (mediáció) eredménye. A megállapodás keretén belül a felek kötelezettséget vállalnak bizonyos teljesítésre vagy viselkedésre. A közvetítői (mediációs) megállapodás így teljes értékű írásos szerződésnek tekinthető.


Végrehajtható-e a közvetítői (mediácós) megállapodás?

Végrehajthatóság, vagyis a bíróság nélküli azonnali végrehajthatóság lehetősége alapvetően nem adott a közvetítés (mediáció) során megkötött közvetítői (mediációs) megállapodás esetében, vagyis a közvetítői (mediációs) megállapodás magában nem végrehajtható. A felek viszont a közvetítői (mediációs) megállapodást megköthetik közjegyzői jegyzőkönyv formájában, végrehajthatósági záradékkal. Amennyiben a közvetítés (mediáció) bírósági eljárás keretén belül folyik a közvetítői (mediációs) megállapodást a bíróság, mint perbeli egyezséget hagyhat jóvá, amely hasonlóan végrehajtható.